Ekologiczne życie w zgodzie z naturą

Ekologiczne życie w zgodzie z naturą

Zachowanie ekologii w codziennym życiu nie wymaga wiele trudu, a może dać sporo korzyści. Ekologiczny dom lub mieszkanie w dzisiejszych czasach są bardzo modnymi elementami w życiu. 

Ekologia w kuchni

Zachowanie ekologii w kuchni jest bardzo łatwe, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Przoduje oczywiście segregacja śmieci, która jest bardzo ważna dla natury. W kuchni warto także korzystać z wielorazowych pudełek na żywność oraz używać ściereczek kuchennych, zamiast ręczników jednorazowych. Przydatnym rozwiązaniem jest także sprzątanie z pomocą naturalnych produktów – szare mydło, ocet, olejki eteryczne. Szklane pojemniki mogą być używane wielokrotnie – jako doniczka do kwiatów, do przechowania suchej żywności. Kolejnym ważnym aspektem jest niemarnowanie jedzenia. Z resztek także można ugotować coś pysznego – zupy, kremy, pasty i zapiekanki. Własne przetwory to także zasada ekologii – żywność własnej produkcji jest bardzo zdrowa i nie zawiera chemii. Ograniczmy także korzystanie z plastikowych butelek – wybierajmy kubki termiczne i szklane butelki.

Ekologia w łazience

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w łazience także można dostosować się do zasad ekologii! Przykładowo własnoręcznie robione kosmetyki są bardzo modne i zdrowe. Zamiast kąpieli wybierzmy prysznic, a zamiast proszku kule piorące (a najlepiej samemu wytworzyć naturalny środek piorący). Co ciekawe, samemu można także wykonać pastę do zębów. Stosowanie wielorazowych płatków kosmetycznych i myjek także jest mile widziane. Oczywiście nie zapominajmy o zakręcaniu wody podczas mycia zębów. Te proste zasady wpłyną na zachowanie stylu eko, nawet w toalecie.

Biuro domowe

Jeśli ktoś posiada w domu biuro, także może zastosować kilka przydatnych zasad pomagających w zachowaniu stylu ekologicznego domu. Nie marnujmy kartek – kupujmy bilety elektronicznie, korzystajmy z e-faktur, czytajmy elektroniczne gazety, korzystajmy z e-booków i bibliotek. Recykling papieru jest przydatny do stworzenia ozdobnych torebek na prezenty, a nawet do własnoręcznego wytworzenia ciekawego i oryginalnego prezentu. Zbędne kartki można oddać dzieciom do rysowania – w ten sposób się nie zmarnują. To zasady, które nie wymagają wiele energii, a potrafią zdziałać naprawdę wiele.

Środowisko jest dla każdego z nas ważne, dlatego dbajmy o nie w należyty sposób. Proste triki i zmiana nawyków domowych pozwolą na prowadzenie ekologicznego mieszkania, w którym każdy może nauczyć się paru prostych zasad. Oszczędzanie wody i energii elektrycznej jest podstawą, jednak warto też pamiętać o innych rzeczach – szklane pojemniki zamiast plastikowych, przerabianie starych ubrań lub używanie ich do czyszczenia domu, odnawianie mebli lub tworzenie ich samemu ze starych palet. To ostatnie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością – samemu można wyczarować istne cuda – piękne łóżka i stoły, a nawet krzesła i niewielkie stoliki. Odnowienie starych mebli także nie wymaga wiele zachodu, czasem wystarczy odmalowanie lub nowa tapicerka.

Comments are closed.