Jak kupić mieszkanie na kredyt – krok po kroku

Jak kupić mieszkanie na kredyt – krok po kroku

Chyba każdy prędzej czy później staje przed decyzją zakupu własnego mieszkania. Bardzo często wiąże się to z zaciągnięciem kredytu na kilkadziesiąt lat. Kupno mieszkania nie jest jednak zadaniem bardzo skomplikowanym, chociaż trwa sporo czasu. Jak to wygląda krok po kroku? Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Zdolność kredytowa

Cały proces wcale nie zaczyna się od poszukiwań mieszkania, ale od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. To maksymalna kwota kredytu, jaką może zaoferować w danym przypadku bank. Warto przy tym sprawdzić tę informację w co najmniej kilku bankach.

Poszukiwanie nieruchomości

Drugim krokiem jest poszukiwanie wymarzonego mieszkania. Tutaj można zdać się na internet bądź zatrudnić pośrednika. To jednak oczywiście dodatkowy koszt (do 3% wartości kupowanego lokalu mieszkalnego). Po wybraniu mieszkania dobrze jest sprawdzić, czy nie ma ono wad prawnych.

Umowa przedwstępna

Umowa taka nie musi mieć formy aktu notarialnego, ale często ma. Często sprzedający chce również części zapłaty za mieszkanie w celu jego rezerwacji do chwili zakupu. Warto przy tym ustalić termin podpisania ostatecznej umowy tak, aby był czas na formalności związane z kredytem.

Procedura kredytowa

Zakup mieszkania na kredyt wcale nie jest taki trudny, jak się wielu osobom wydaje. Formalnościami w dużej mierze zajmuje się bowiem doradca kredytowy. Gotowa umowa kredytowa podpisywana jest już w banku.

Akt notarialny, a więc umowa zakupu mieszkania

Po uzyskaniu kredytu można przystąpić do podpisania umowy zakupu, która ma formę aktu notarialnego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami.

Wpis do hipoteki

Bank po uzyskaniu wpisy hipoteki do Księgi Wieczystej musi otrzymać akt notarialny oraz dowód na złożenie wniosku o wpis hipoteki. Dopiero wówczas może rozpocząć procedurę przelewu pieniędzy na konto sprzedającego.

Odbiór mieszkania

Bardzo ważnym etapem jest oczywiście również odbiór końcowy kupowanego mieszkania. Warto zdać się w tym przypadku na pomoc fachowca, który sprawdzi czy wszystko jest w porządku.

Comments are closed.