Jak powiększyć optycznie małe mieszkanie – wskazówki i porady

Jak powiększyć optycznie małe mieszkanie – wskazówki i porady

Kiedy myślimy o małym mieszkaniu, od razu pojawia się potrzeba, aby poznać triki na jego optyczne powiększenie. Chociaż malutkie kawalerki często są bardzo przytulne, to jednak brak przestrzeni daje się we znaki. Bywają zatem również zagracone, mało ustawne i ciemne. Poniżej kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak małe mieszkanie uczynić bardziej przestronnym, jak je optycznie powiększyć.

Mała kuchnia i łazienka – lepiej zrezygnować z kontrastów

Mała kuchnia i łazienka to zdecydowanie nie jest pożądane rozwiązanie. Niestety mieszkania w bloku mają to do siebie, że często na te pomieszczenia przeznaczonych jest dosłownie kilka metrów kwadratowych. Co zatem zrobić, aby je optycznie powiększyć? Należy unikać wszelkich kontrastów, które przecinają przestrzeń optycznie i sprawiają, że wygląda ona na mniejszą. Dobrze jest zatem trzymać się raczej jasnej kolorystyki lub po prostu kolorystyki stonowanej. Nie każdy chce żyć w sterylnej bieli, chociaż to wciąż dosyć modny trend. Powoli do łask wracają jednak kolory ziemi, takie jak beże czy szarości. Warto zatem postawić na przestrzeń urządzoną raczej monochromatyczne, w której poszczególne fragmenty czy elementy niewiele różnią się tonacją. Dzięki temu pomieszczenia będą wyglądały na większe. Nie wszystko musi być jasne, jednak trzymanie się raczej takich odcieni, jest w tym wypadku zasadne. Oczywiście kuchnię i łazienką można urządzić w tak modnym obecnie lekko mrocznym stylu, kiedy to korzysta się z nasyconej kolorystyki ( czerń i grafit, odcienie antracytu czy nasyconej zieleni lub granatu). Trudno jednak wtedy oczekiwać, że przestrzeń będzie wyglądała na optycznie większą.

Odpowiednie oświetlenie

Drugi bardzo ważny element mające wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni to po prostu oświetlenie. Dopływ dziennego światła jest bardzo ważny, jednak tutaj często możliwości są ograniczone. Można natomiast sterować oświetleniem sztucznym. Warto zatem przeanalizować, gdzie w mieszkaniu powinny znaleźć się punkty świetlne, a także pamiętać o odpowiednim odcieniu światła. Tą kwestię dobrze jest skonsultować z architektem wnętrz, szczególnie jeżeli mieszkanko jest naprawdę bardzo małe i to właśnie sztuczne oświetlenie będzie stanowiło ważny punkt w jego optycznym powiększeniu. Architekt bez przerwy prawidłowym rozmieszczeniu lamp, kinkietów czy oświetlenia ledowego. Dzięki temu przestrzeń może sporo zyskać.

Lustra we wnętrzu

Umiejętne stosowanie luster to jeden z bardziej znanych trików jeżeli chodzi o możliwości optycznego powiększenia wnętrz. W małych pomieszczeniach warto zatem pamiętać o mocy luster, szczególnie, że to teraz jeden z mocniejszych trendów dekoratorskich. Duże stojące lustro, szafa z drzwiami lustrzanymi, czy wreszcie kolekcja małych dekoracyjnych luster zawieszonych na jednej ze ścian – to nie tylko pięknie wygląda, ale też powiększa przestrzeń. W pomieszczeniu nagle jest więcej światła, które odbija się od lustrzanej tafli. Dodatkowo zastosowanie ozdobnych ram na przykład w kolorze miedzianym lub srebrnym, będzie potęgowało te efekt.

Comments are closed.