Kredyt na mieszkanie – co trzeba wiedzieć?

Kredyt na mieszkanie – co trzeba wiedzieć?

Zakup własnego mieszkania to wielkie wydarzenie w każdej rodzinie. Jednocześnie jest to duże wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Jak przygotować się do złożenia wniosku kredytowego w banku?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który stworzony został, by wspomóc klientów w zakupie nieruchomości. Kredyt na zakup mieszkania jest produktem specyficznym, gdyż zabezpieczeniem jest kupowana nieruchomość. Można go wziąć wyłącznie na określony cel, taki jak zakup domu, mieszkania, budowa domu czy zakup działki.

Kredyt na mieszkanie oznacza, że na zakup naszego wymarzonego M składa się bank oraz kredytobiorca. Bank maksymalnie jest w stanie dołożyć 80 % wymaganej kwoty zakupu. Jeszcze do niedawana wkład własny klienta był wymagany w wysokości 10 %, dziś ta kwota wzrosła do 20 %.

Zobacz również: Osiedla mieszkaniowe przyjazne dla dzieci

Zdolność kredytowa – co trzeba wiedzieć?

Bank, nim przyzna klientowi kredyt mieszkaniowy podda go bardzo dokładnej weryfikacji. Zbadanie zdolności kredytowych polega na ocenie, czy klient jest w stanie spłacić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami w określonym czasie. Oceniając zdolność kredytową bank bierze pod uwagą zarobki klienta. Bardzo ważna jest forma zatrudnienia. W uprzywilejowanej pozycji są osoby zatrudnione na umowę o pracą na czas nieokreślony. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące w oparciu o umowę cywilnoprawną oraz prowadzące własna działalność nie otrzymają kredytu na zakup nieruchomości. Przyznając kredyt na mieszkanie bank bada nie tylko wysokość dochodów, ale również regularność wpływów na konto. Freelancer, który ma wyższe dochody, ale nieregularne jest w gorszej sytuacji niż osoba o niższych, ale regularnych dochodach.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na zdolność kredytowa są obciążenia, które klient zaciągnął wcześniej. Karty kredytowe, limity odnawialne również przez bank traktowane są jak ciążące na kliencie obciążenia. Ważna jest terminowość spłat zaciągniętych zobowiązań. Bank, nim przyzna kredyt na zakup mieszkania, sprawdza terminowość spłat nawet do 5 lat wstecz. Każde spóźnienie, które przekracza 30 dni jest odnotowane w historii kredytowej. Trzeba również pamiętać, że bank zorientuje się, gdy klient nieregularnie opłaca telefon czy internet. Wpisanie kredytobiorcy do rejestrów BIK czy BIG zmniejsza szansę na otrzymanie kredytu na mieszkanie.

Trzeba pamiętać, że kredyt mieszkaniowy przyznawany jest maksymalnie na 35 lat. Niższy wiek kredytobiorcy to szansa na wydłużenie okresu kredytowania, co jednocześnie ma wpływ na wysokość przyznanej kwoty. Oceniając wiek kredytowy bank zawsze bierze pod uwagę wiek najstarszego kredytobiorcy.

Zobacz również: Mieszkania deweloperskie

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Od wysokości otrzymanego kredytu hipotecznego zależy wielkość mieszkania, na które może pozwolić sobie klient. Warto więc zadbać, by zwiększyć swoje zdolności kredytowe. Czy jest to możliwe? Jednym z najważniejszych czynników, według których bak określa zdolność kredytową jest wysokość miesięcznych zobowiązań. Wydatki na życie, wysokość miesięcznych opłat, czy zobowiązania, takie jak alimenty wpływają na wysokość otrzymanego kredytu na mieszkanie.

Bardzo wiele osób zapomina jednak, że karta kredytowa lub limit odnawialny, z którego nie korzystamy bank również traktuje jako nasze miesięczne obciążenie. Nie zawsze jest konieczność zamykania tych zobowiązań, czasami wystarczy obniżenie limitu dostępnych środków, by bank przyznał kredyt na zakup mieszkania w takiej wysokości, jaka interesuje klienta.

Chcąc uzyskać wyższy kredyt mieszkaniowy czasami konieczne jest wydłużenie okresu kredytowania. Maksymalny okres kredytowania to 35 lat. Dłuższy okres kredytowania pozwala na zaciągnięcie wyższego kredytu. Bardzo ważne jest spłacenie zaciągniętych wcześniej kredytów gotówkowych. Warto spłacić chwilówki bądź ograniczyć raty kilku kredytów do jednego. Kredyt konsolidacyjny pomoże w usystematyzowaniu spłat.

Staranie się o kredyt na zakup mieszkania to często proces długotrwały, w czasie którego bank musi się upewnić, że klient jest w stanie przez najbliższych kilkanaście, a czasami kilkadziesiąt lat wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Comments are closed.