Olejki eteryczne pomocne do sprzątania

Olejki eteryczne pomocne do sprzątania

Zaangażowanie w korzystanie z naturalnych produktów na każdej płaszczyźnie życia z roku na rok rośnie. To dobrze. Warto jednak każdego dnia poszerzać swoją wiedzę i sprawdzać, co możemy zrobić, aby pozbyć się z naszego domu chemii i wszystkiego, co może w jakikolwiek sposób negatywnie wpływać na zdrowie nasze i naszej rodziny.

Naturalne sprzątanie

Codzienne czynności związane ze sprzątaniem kuchni, łazienki, podłóg i innych powierzchni łatwo pokrywających się kurzem i innymi mało estetycznymi zjawiskami może być męczące i przede wszystkim niezwykle nieprzyjemne dla naszych dłoni. Nakładanie rękawic powinno być odruchowo, jednakże większość osób po prostu o tym zapomina. Warto zdecydować się na stworzenie własnych środków czystości, które nie tylko zapewnią naszym dłoniom większe bezpieczeństwo, ale również naszym domowym przestrzeniom czystość, świeżość i niezwykle przyjemny zapach.

Naturalnym sposobem na czyszczenie i dezynfekcję naszego mieszkania będą olejki eteryczne, które dzięki swoim właściwościom zapewnią nam również szereg przyjemnych skutków ubocznych. Mowa tu o zapachu, który działa na organizm żywy niezwykle pozytywnie, dzięki czemu zyskujemy również kolejne źródło poprawiające nasze samopoczucie, a więc zwiększające energię.

Właściwości olejków eterycznych

Istotne jest przede wszystkim to, aby odróżnić od siebie olejki eteryczne i te zapachowe, które stosuje się w kominkach i różnego rodzaju podgrzewaczach. Naturalne olejki pozyskiwane się z roślin i są zazwyczaj jednoskładnikowe, natomiast te zapachowe to kompozycja wielu elementów, które składają się na konkretny, przyjemny zapach. Te pierwsze posiadają szereg przydatnych właściwości, często antybakteryjnych i odstraszających owady, te drugie posiadają przede wszystkim walory zapachowe i nic więcej.

Aby stworzyć płyn do czyszczenia i pielęgnacji naszych wnętrz, potrzebujemy w zasadzie tylko wody, octu i olejku eterycznego – ten ostatni składnik warto dobrze wybrać, gdyż od niego zależy końcowy efekt czyszczący i zapach, który będzie unosił się w mieszkaniu.

Jaki olejek eteryczny wybrać?

W zależności od czyszczonych powierzchni warto korzystać z innych olejków aby otrzymać jak najkorzystniejszy efekt.

Do kuchni świetnym rozwiązaniem będzie olejek cytrynowy, który nie tylko odświeża powietrze, ale również działa silnie czyszcząca i lekko rozjaśniająco na powierzchnie zabrudzone. Działa antybakteryjnie i antydepresyjnie.

Olejek miętowy będzie świetny do czyszczenia ganku. Działa odstraszająco na komary i odświeżająco w miejscu, gdzie trzyma się obuwie.

Olejek lawendowy sprawdzi się doskonale do czyszczenia mebli. Jego właściwości odstraszające komary i mole są powszechnie wszystkim znane. Nie warto zapominać o zapachu.

Olejek z drzewa herbacianego lub sandałowego poradzi sobie z grzybem. Działają silnie dezynfekująco i antybakteryjnie.

Olejek mandarynkowy świetnie nada się do codziennego mycia podłogi, która będzie nie tylko czysta, ale również pięknie pachnąca.

Warto zainteresować się tym tematem głębiej, gdyż może się okazać, że w naszym domu nie będzie już potrzebna żadna chemia.
Dowiedz się także, jak można zagospodarować piwnicę w bloku.

Comments are closed.